92 let nezávislého Finska

Hlavní stránka / Finská sekce / Články o Finsku / 92 let nezávislého Finska

26.11.2009

92 let nezávislého Finska Od vyhlášení nezávislosti dne 6. prosince 1917 Finsko ušlo svých 92 let se ctí a v posledních letech v nebývalé prosperitě.

Nebyla to cesta zdaleka snadná. Po staletích bojů o svoji svébytnost a jazyk, ať už to bylo v době, kdy bylo součástí Švédska anebo později, po Napoleonských válkách, kdy připadlo Rusku, byla to vždy finská houževnatost, vytrvalost a síla „sisu“, která obyvatelům umožnila překonat všechny kruté nesnáze. Ještě i po vyhlášení nezávislosti museli projít krvavou lázní občanské války, jejíž důsledky pocítíte dodnes, pokud hovoříte delší dobu s některými finskými občany. Dříve ještě než Finové došli k dnešní prosperitě, museli se probojovat dvěma válkami v období druhé světové války a po jejich skončení opět zatnout zuby, utáhnout si opasky, uplatnit svoji houževnatost, píli a sílu, aby splatili obrovské reparace Sovětskému Svazu za poslední prohranou válku.
Se všemi těmito úkoly se Finové vypořádali se ctí. Definitivní mírová smlouva byla uzavřena se spojenci v Paříži v roce 1947. V témže roce byl zvolen presidentem J. K. Paasikivi, jehož hlavním úkolem bylo budování normálních vztahů se Sovětským Svazem. V 50. letech se finské zahraničně politické postavení začalo stabilizovat. V roce 1955 se Finsko stalo členem Organizace spojených národů a Severské rady.
Rovněž hospodářství rostlo neuvěřitelné rychle. Z poloprůmyslové země žijící převážně ze zemědělství se rychle rozvinul stát s rozvinutým sektorem služeb. Zároveň se země urbanizovala.
V zahraničně politické linii Paasikiviho pokračoval Urho Kekkonen, který byl prezidentem 1956–1981, jenž prosazoval neutralitu Finska. Finsko se stalo členem evropského sdružení volného obchodu ESVO v roce 1961, uzavřelo smlouvu o volném obchodu s Evropským hospodářským společenstvím EHS v roce 1973 a v roce 1975 hostilo Konferenci o spolupráci a bezpečnosti v Evropě.
Po rozpadu Sovětského Svazu v roce 1991 se Finsko orientovalo pod vedením prezidenta Hauno Koivista stále zřetelněji na západ: cílem bylo zapojení se do integrace západní Evropy. Tento cíl se uskutečnil v období v období Koivistova nástupce Marttiho Ahtisaariho. Finsko se stalo členem Evropské unie začátkem roku 1995 a 1. ledna 1999 zavedlo s 10 dalšími evropskými zeměmi používání eura jako účetní měny. Od roku 2002 předlo k výhradnímu užívání eura.
V únoru 2000 Finsko získalo první ženu jako prezidentku, když do tohoto úřadu byla zvolena dlouholetá ministryně zahraničí Tarja Halonenová, která se aktivní účastní řízeni vnitřní i zahraniční politiky.
Mezinárodní pověst Finska je velmi dobrá. Jeho společenský systém je stabilní, rovnoprávnost mezi muži a ženami byla dovedena dále, než ve většině jiných zemí. Z finského vývozu více než polovinu představují ekologicky nezávadné výrobky v souladu se zásadami udržitelného rozvoje. Velmi je oceňován finský praktický a spolehlivý způsob jednání. Finové dodržují to, k čemu se zavázali.
Finsko je jedinečnou kombinací západní technické výkonnosti, čisté přírody a severní exotiky, jejichž zásluhou se stalo oblíbenou zemí cestovního ruchu a místem konání konferencí. Je jednou z posledních oblastí v Evropě, kde dnešní uspěchaný člověk může bezpečně uniknout do klidu přírody a přitom užívat pohodlí moderních služeb.
Popřejme tedy této sympatické zemi na severu mnoho úspěchů do dalších let.

Autor: Hana Kučerová   |   Sekce: Články a fotografie z činnosti | Články o Finsku   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Fotografie k článku

Televizní přenos oslav Dne nezávislosti Finska je tradičně nejsledovanějším programem roku.

Televizní přenos oslav Dne nezávislosti Finska je tradičně nejsledovanějším programem roku.

Uprostřed fotografie je prezidentka Tarja Halononová s chotěm, vlevo ex-prezident H. Koivisto s chotí, vpravo ex-prezident M. Ahtisaari s chotí
fotografie převzata v publikace „Co víte o Finsku?“, OTAVA, 2005



RSS kanál  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2024

 

Všechna práva vyhrazena © 2024 NETservis s.r.o.