Novým prezidentem Finska se stal Sauli Niinistö

Hlavní stránka / Finská sekce / Články o Finsku / Novým prezidentem Finska se stal Sauli Niinistö

3.4.2012

Novým prezidentem Finska se stal Sauli Niinistö V pořadí 12. prezidentem Finské republiky byl na počátku února 2012 zvolen kandidát konzervativní Národní koaliční strany Sauli Niinistö. Přímé dvoukolové prezidentské volby se konaly ve Finsku 22. ledna (první kolo) a 5. února (druhé kolo). Prvního kola se zúčastnili kandidáti všech finských parlamentních stran, kterých je v současné době osm. Charismatický Niinistö se od samého počátku těšil velké popularitě finských občanů a držel se v čele všech průzkumů veřejného mínění během předvolebního boje. První kolo voleb suverénně vyhrál s 37 % hlasů. Jako druhý kandidát postoupil do druhého kola voleb poněkud překvapivě Pekka Haavisto ze Strany zelených. V druhém kole prezidentských voleb Sauli Niinistö zvítězil s celkovým podílem 62,6 % hlasů, což je nejvyšší podíl hlasů v historii finských přímých prezidentských voleb.

Sauli Väinämö Niinistö (nar. 1948) se oficiálně ujal prezidentského úřadu 1. března 2012 jako nástupce prezidentky Tarji Halonen/ové, která ukončila své druhé šestileté prezidentské období (2000 – 2012). Ve Finsku je prezident republiky volen vždy na období šesti let a může zastávat prezidentskou funkci ve dvou po sobě následujících obdobích. Již v minulých prezidentských volbách v roce 2006 Niinistö kandidoval, avšak prohrál v druhém kole těsně s Tarjou Halonen/ovou. Letošní vystřídání osobnosti prezidenta je historické také tím, že s Halonen/ovou končí 30leté období sociálně demokratických prezidentů, neboť po dlouhodobém prezidentovi Urho Kekkonenovi byli od roku 1982 ve funkci prezidenti vzešlí ze Sociálně demokratické strany (Koivisto, Ahtisaari a Halonen/ová).

Sauli Niinistö je právník, působil v komunální politice svého rodného města Salo a v roce 1987 byl zvolen do finského parlamentu. V průběhu své politické kariéry zastával funkci předsedy Národní koaliční strany, byl ministrem spravedlnosti, ministrem financí, místopředsedou Evropské investiční banky v Lucemburku a během uplynulého vládního období (2007 – 2011) působil jako předseda finského parlamentu

Niinistö je v zásadě proevropský politik s bohatými zkušenostmi zejména v hospodářské politice. Zastává linii přísné finanční discipliny a varuje před dalším zadlužováním státu. Prezidentské pravomoci ve Finsku byly omezeny novou ústavou, která vstoupila v platnost současně s nástupem nynějšího prezidenta do úřadu. Hlavní pravomocí prezidenta nadále zůstává řízení zahraniční politiky v součinnosti s vládou a prezident je také vrchním velitelem armády. Prezident je však také autoritativním činitelem, jehož názory se berou v úvahu, i když nepatří do oblasti prezidentských pravomocí. Dá se očekávat, že Niinistö se bude vyjadřovat i k otázkám vnitřní politiky. Na srdci mu leží zejména problémy dlouhodobě nezaměstnané mládeže, která se dostává na okraj společnosti. Již v předvolební kampani hovořil o ustavení odborné pracovní skupiny, která by hledala řešení této sociální izolovanosti a při slavnostním projevu před parlamentem v den nástupu do funkce tento úmysl potvrdil. Při svých zahraničních návštěvách Niinistö bude jistě aktivně podporovat finský vývoz a hledat nové exportní možnosti, mj. ve vývozu služeb, kde zdůrazňuje finské vědomosti a dovednosti např. v oblastech technologie a lékařství. V mezinárodních vztazích Niinistö hodlá kromě kontaktů s EU a Ruskem rozvíjet vztahy s USA a obchodní spolupráci s Čínou a dalšími rozvíjejícími se ekonomikami. Nový prezident při nástupu do funkce rozhodně popřel domněnky některých politiků a občanů, kteří se obávají, že Niinistö bude zastupovat hlavně zájmy bohatých podnikatelských kruhů a nebude mít zájem např. o vyrovnávání rozdílů v příjmech a o problémy lidí žijících v odlehlých oblastech země. Niinistö ujišťoval, že chce být spravedlivým prezidentem celého Finska a hájit zájmy celého národa.

Sauli Niinistö je podruhé ženatý, jeho první manželka tragicky zahynula při autonehodě v roce 1995. Má dva dospělé syny a jedno vnouče. V roce 2009 se Niinistö znovu oženil, jeho druhou manželkou se stala o 29 let mladší Jenni Haukio. Život nynějšího prezidenta Niinistö doslova visel na vlásku, když ho koncem roku 2004 zasáhlo při dovolené v Thajsku cunami. Podařilo se mu zachránit si holý život a stejně tak se naštěstí zachránili i oba jeho synové, kteří trávili dovolenou s ním.

Silný mandát, který Niinistö získal historicky vysokým počtem hlasů ve volbách, klade na nového prezidenta značnou odpovědnost a zároveň je s jeho osobností svázáno mnoho očekávání. Omezené pravomoci prezidenta neumožní dělat zázraky, ale většina finského lidu, která Niinistö zvolila svým prezidentem, věří, že bude dobrou, důstojnou a rozvážnou hlavou finského státu.

Blanka Lemmetyinen
Finsko-česká společnost
Helsinky

Foto: http://fi.wikipedia.org/wiki/Tiedosto:Sauli_Niinistö.jpg

 

Autor: Blanka Lemmetyinen   |   Sekce: Články o Finsku   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

 

Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.