Odešel velký přítel České republiky

Hlavní stránka / Finská sekce / Články o Finsku / Odešel velký přítel České republiky

15.6.2011

Doktor filozofie Martti Ursin působil od roku 1996 jako honorární konzul České republiky v severním Finsku, v kraji Oulu. Velmi úzce spolupracoval se Severskou společností v České republice a Finsko-českou společností (Suomi-Tsekki-seura) ve Finsku.

Organizoval četná setkání pro přijíždějící české delegace do Finska s jejich finskými partnery, zejména v jeho severní části a recipročně vedl mnohé finské delegace na jednání do České republiky. Ať již to byla jednání kulturní, ekonomická, ekologická, sportovní či společenská. Svým širokým rozhledem a vysokou kultivovaností přispíval k zdárnému řešení i obtížných problémů.

Martti Ursin se narodil ve Vyborgu v roce 1934. Maturoval na Lyceu v Oulu a pracoval tamtéž jako lektor a ředitel, dále pak jako asistent profesora pedagogické fakulty Univerzity v Oulu. Stal se doktorem filozofie na Univerzitě v Oulu v roce 1980 a získal čestný titul doktora obchodních věd h.c. v roce 1998. Městským radou byl jmenován v roce 1988.

Martti Ursin byl poslancem parlamentu za Národní koaliční stranu v letech 1979-1983. Kromě toho plnil státní čestné funkce, mimo jiné jako volitel prezidenta v letech 1978 a 1982.

Zastával funkci starosty města Vaasa v letech 1984-1989 a poté pracoval jako výkonný ředitel významného regionálního nakladatelství Kaleva Kustannus Oy v letech 1990-1999.

Působil také v městské radě Oulu v letech 1969-1979. V průběhu let zastával rovněž řadu dalších čestných funkcí, mimo jiné v hokejovém klubu Oulun Kärpät, v zastoupení obchodní komory Oulu, v dozorčí radě Rautaruukki Oy a ve výboru Svazu grafického průmyslu. V roce 1996 byl jmenován honorárním konzulem České republiky v Oulu pro region sevrního Finska

Dr. Martti Ursin zemřel 11. června 2011 v Oulu.

S jeho odchodem ztrácíme věrného přítele České republiky a děkujeme mu za vše, co pro vzájemné poznání Čechů a Finů za dlouhá léta své činnosti vykonal.

Sekce: Články o Finsku   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

 

Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.