Návštěva prezidenta Islandské republiky v Praze

Hlavní stránka / Islandská sekce / Články o Islandu / Návštěva prezidenta Islandské republiky v Praze

5.6.2012

Návštěva prezidenta Islandské republiky v Praze Na pozvání prezidenta republiky Václava Klause dlel ve dnech 17. – 19. května 2012 na státní návštěvě České republiky prezident Islandu pan Ólafur Ragnar Grimsson s manželkou Dorrit Moussaieffovou.

 Islandský prezident vystudoval hospodářské a politické vědy na univerzitě v Manchesteru, od roku 1973 pak působil jako profesor politických věd na Islandské univerzitě. Od roku 1974 byl poslancem parlamentu, v letech 1988-91 ministrem financí. V červnu 1966 se stal prezidentem země. Ve funkci prosazuje zejména mírové řešení konfliktů, odzbrojení a dodržování lidských práv.

Do Prahy přicestoval novou linkou islandských aerolinií Iceland Express, která bude z Keflavíku létat do Prahy jednou týdně.

Po slavnostním uvítacím ceremoniálu s vojenskými poctami na I. nádvoří Pražského hradu se uskutečnilo soukromé setkání prezidentských párů, bilaterální jednání za přítomnosti národních delegací a setkání se zástupci tisku.

17.5. 2012 byla prezidentem republiky a paní Livií Klausovou uspořádána v Rudolfově galerii na počest islandského prezidentského páru státní večeře, na niž obdržely pozvání též předsedkyně Severské společnosti Marta Janíková a vedoucí islandské sekce Lidmila Němcová.

Prezident Václav Klaus ve svém slavnostním projevu zmínil radost z toho, že mohl oplatit pohostinství, kterého se jemu i doprovodné delegaci dostalo před sedmi lety na státní návštěvě Islandu.

V té době, z dnešního pohledu téměř idylické, vyjádřil svůj obdiv k výjimečným přírodním krásám hostitelské země či světově uznávaným velikánům islandské literatury. Bohužel, pokračuje Václav Kalus, několik uplynulých let přineslo Západu, Islandu a v současnosti i některým členským státům Evropské unie, nepříjemné vystřízlivění z dlouhodobého života na dluh, z nerealistických integračních projektů i ze zamlčovaných efektů společné evropské měny.

Island byl první zemí, které se krize dotkla, avšak daří se ji zdárně překonávat, a nepochybně se opět stane úspěšným státem s vysokou životní úrovní. Dále Václav Klaus připomenul, že oproti jiným evropským zemím má Island jednu výhodu, a sice že není členem eurozóny. Může tedy přijímat racionální opatření v hospodářské politice a obnovovat konkurenceschopnost exportu i celé ekonomiky, což je jistě příklad hodný následování.

Na závěr projevil Václav Klaus potěšení z faktu, že mohl na Pražském hradě přivítat představitele země, která ukazuje, že i z hluboké krize existuje cesta ven k nové a perspektivní budoucnosti, k čemuž popřál islandskému prezidentovi hodně zdaru.

Na slavnostní večeři podáváné na servisu „President“ zdobeném velkým státním znakem České republiky, sklo značky Moser navazuje na kolekci historického skla z konce 30-tých let,kterou pro Kancelář prezidenta republiky objednala Dr.Alice Masaryková,dcera prvního československého prezidenta. Výzdobu stolů tvořily figurální plastiky,svícny,vázy a mísy na ovoce z 18. století.

Podávané menu: Terina foie gras s domácím cibulovo-jablečným konfitem, Jemný drůbeží krém s nadýchanými knedlíčky z kuřecího masa, Mladý kohoutek na vinné omáčce s čerstvými hrozny a bramborovými nočky, Staročeský „Medový dort“ s vanilkovou omáčkou, z nápojů Savignon 2009,výběr z hroznů, vinařství Kolby.

Ke slavnostní večeři hrál Apollon Quartet smyčcové skladby F.X.Richtera,A.Dvořáka a B.Smetany.

Po kávě a digestivu se prezidentský pár s pozvanými hosty rozloučil.

Sekce: Články o Islandu   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

 

Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.