Výstava from architecture v Galerii Jaroslava Fragnera nabízí uhrančivou norskou krajinu v netradičním kontextu

Hlavní stránka / Norská sekce / Články o Norsku / Výstava from architecture v Galerii Jaroslava Fragnera nabízí uhrančivou norskou krajinu v netradičním kontextu

10.11.2012

Výstava from architecture v Galerii Jaroslava Fragnera nabízí uhrančivou norskou krajinu v netradičním kontextu Norskou krajinu se solitérními stavbami, syrovou brutalistní architekturu, ale i malebné zálivy norských fjordů přibližuje výstava „from architecture / Jiří Havran“ v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze. Výstava, kterou je možné navštívit do 9. prosince, je zároveň první ucelenější přehlídkou tvorby česko-norského fotografa Jiřího Havrana v České republice. Přední evropský fotograf architektury, který v roce 1969 emigroval z tehdejšího Československa do Austrálie a od roku 1974 trvale žije v Oslu, nabízí milovníkům fotografie, architektury a skandinávské přírody osobitý pohled na československé a norské stavby z období brutalismu i pozdějších let v kontrastu s  krajinou.

 Snad nejvíce okouzlující jsou právě fotografie zachycující norskou přírodu, které jsou leitmotivem celé expozice. Čistota a nekonečnost tamních hor, moře či oblohy, ale i často syrové podnebí, jsou na autorových fotografiích zobrazeny v kontextu s architektonickými objekty či jejich fragmenty, jež určují zejména materiály jako beton či ocel. Nechybí na nich ani prvky charakteristické pro Havranovu tvorbu, jako jsou prostor, geometrie a práce se světlem.

 
Národní turistické trasy – to je název cyklu zaměřeného na fotografie architektury v krajině. Jejich obsahem jsou místa zvláštní pozornosti jako odpočívadla, vyhlídky a zajímavosti podél vybraných komunikací v Norsku. Další ze série Havranových snímků s motivem architektury v krajině nese název Suldal kraft / Norská brutalistická architektura. V tomto případě se objektem zájmu autora stala vodní elektrárna s přilehlými stavbami. Tyto projekty pak doplňují fotografie československé brutalistické architektury 60. a 70. let nebo série Červené prostory (kostel v Øvre Årdal postavený z červených cihel v 60. letech).
 
Jak je v případě Galerie Jaroslava Fragnera dobrou tradicí, výstavní projekt doprovodí přednášky a další související akce. Ve čtvrtek 29. listopadu tak do galerie zavítá architektka Henriette Salvesen z předního norského ateliéru div.A arkitektur. Přednáška bude přístupná zdarma a tlumočena z anglického jazyka simultánně do češtiny. Více informací je k dispozici na www.gjf.cz.
 
V tvorbě Jiřího Havrana se snoubí osobité vnímání architektury se vzrušivou přírodní drsností z pohledu Nora i Čecha, což je možná právě důvodem, proč jsou jeho fotografie architektury pro nás tak zajímavé a v Norsku uznávané,“ říká ředitel Galerie Jaroslava Fragnera Dan Merta, který je zároveň autorem předmluvy obsáhlé česko-anglické publikace dokumentující tvorbu fotografa a jeho profesní dráhu v Oslu.Tento katalog byl vydán speciálně k příležitosti zahájení výstavy, která po skončení poputuje do galerie ROM v Oslu.
 
Zmíněným fotografiím z cyklu Národní turistické trasy dominujínedotčené přírodní scenérie kontrastující s monumentálními stavbami i drobnější architekturou. Navzdory své diametrální odlišnosti probouzejí tyto objekty v podání Jiřího Havrana zvláštní sounáležitost. Na snímcích, jež utváří projekt s názvem Suldal Kraft / Norská brutalistická architektura, vsadil úspěšný fotograf na prostředí malé norské vesnice Nesflaten postavené kolem vodní elektrárny. Samo vodní dílo i přilehlé domky jsou projektem jednoho z nejvýznamnějších norských architektů a stoupence brutalismu, Geira Grunga, v jehož rukopisu našel Jiří Havran výrazný zdroj inspirace.
 
K ukázkám tradiční norské architektury, jež se vymyká tématu brutalismu, patří fotografie zahradních domků v kolonii Solvan. Drobné stavby jsou zachyceny z celkového pohledu rovněž v prostředí tamní krajiny. Stěžejní autorovu myšlenkou při tvorbě snímků, které autenticky vyobrazují typické skandinávské příbytky, bylo sériové znázornění domů podle typu a jejich polohy.
 
Výstavu v hlavním prostoru doplňuje v nejvyšším podlaží Galerie Jaroslava Fragnera biografie Jiřího Havrana, kterou připravil sám autor s humorem jemu vlastním. Neméně poutavá je ukázka knih vydaných nakladatelstvím ARFO, jenž Havran spoluzaložil, obsahující nejúspěšnější architektonické publikace (charakteristické norské dřevěné sloupové kostely, norské baroko a klasicismus, secese, poválečné kostely) a jednu „přelomovou“, shrnující Havranovu tvorbu z prvních let.
 
Jiří Havran (*1953 Teplice) žije a tvoří od roku 1974 v Oslu, kde se etabloval jako jeden z předních fotografů architektury. Podílel se na vzniku řady publikací o moderní i lidové architektuře. Vystavoval na mnoha samostatných i skupinových výstavách v Norsku i zahraničí. Fotografování architektury se intenzivně věnuje od konce 80. let, kdy rovněž založil fotostudio a nakladatelství ARFO spolu s architektem Martinem Roubíkem (1949-2008).
 
 
 
from architecture
jiří havran / photography 2009 - 2012
26. 10. - 9. 12. 2012
 
Otevřeno denně mimo pondělí 11 - 19 hodin
GALERIE JAROSLAVA FRAGNERA
Betlémské náměstí 5a, Praha 1
t. 222 222 157, t./f. 222 221 746
e-mail: gjf@gjf.cz
http://www.gjf.cz
Facebook: Galerie Jaroslava Fragnera
 
 
Přednáška norské architektky Henriette Salvesen ze studia div.A arkitektur (Oslo)
29. 11. v 19 hodin, GJF
 
 
Koncept výstavy
Jiří Havran, Per Bj. Boym
 
Fotografie
Jiří Havran
 
Pořadatelé
Galerie Jaroslava Fragnera, Praha
ROM/ KUNST + ARKITEKTUR, Oslo
 
Výstava se koná pod záštitou J. E. Jense Eikaase, velvyslance Norského království v České republice.
 
Výstava se koná v rámci projektu Architektura mimo centra, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
 
Hlavní partner výstavy
Det Norske Veritas
 
Za podpory
Velvyslanectví Norského království v České republice, Arts Council Norway, Ministerstvo kultury České Republiky, Magistrát Hlavního města Prahy, Nadace české architektury, Městská část Praha 1
 
Partneři galerie
AED, Archicad, Halla, Schüco
 
Partneři výstavy
Marine Harvest, Fjord Bohemia
 
Mediální partneři galerie
A2 kulturní čtrnáctideník, Architekt, Archiweb.cz, Artmap, Design Cabinet CZ, Designmag, Earch.cz, Era 21, Euro, Maxi design, Radio 1, Stavební fórum
 
Více informací, tiskové materiály, rozhovory:
 
Barbora Dušková
SMART Communication s.r.o.
duskova@s-m-art.com
M 733 538 889
T 272 657 121
 
Klára Pučerová
Galerie Jaroslava Fragnera
klara@gjf.cz
M 602 404 920
T 222 221 746
www.gjf.cz

Sekce: Články o Norsku   |   Tisk   |   Poslat článek známému




RSS kanál  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2024

 

Všechna práva vyhrazena © 2024 NETservis s.r.o.