Aki Kaurismäki – Muž, cigareta a toužebný pohled

Hlavní stránka / Aktuální pořady a akce / Pražská pobočka / Aki Kaurismäki – Muž, cigareta a toužebný pohled

Termín konání: 5.10.2011 - 9.10.2011

Aki Kaurismäki – Muž, cigareta a toužebný pohled Ve dnech 5. do 9. října se uskuteční v pražském kině Aero přehlídka všech celovečerních snímků finského kultovního filmaře Akiho Kaurismäkiho. Filmy budou promítnuty v rámci festivalu, jehož podtitul je inspirován jedním z příznačných prvků režisérovy tvorby.
Tento pětidenní festival zakončí oceněná novinka Le Havre /2011/, která bude uvedena v pražské předpremiéře. Všechny filmy budou promítány v původním znění s českými a anglickými titulky.

Na programu tohoto festivalu se objeví i tři starší úspěšné tituly z Kaurismäkiho tvorby, které budou od 6. října v obnovené premiéře opět uváděny do našich kin. Jsou to: na Berlinale oceněný Juha /1998/, v Cannes oceněný a nyní na Oscara pro nejlepší zahraniční film nominovaný Muž bez minulosti /2002/ a drama uzavírající volnou trilogii o ztroskotancích Světla v soumraku /2006/.

Za vznikem festivalu stojí Nikke Kaartinen (Kuhmo - Finsko), Rami Kurth (Helsinky) a Jan Senius (Praha) parta tří nadšených Finů, kteří strávili v Praze při studiích nebo v pracovním poměru několik let svého života. „Myslíme si, že Finové a Češi mají ve svých národních mentalitách některé společné rysy a Kaurismäkiho vnímání světa dokáže oba tyto národy oslovit. Praha je navíc město s dlouholetou filmovou tradicí, proto je podle nás vhodným místem pro náš festival“, upřesňuje jeden z trojice organizátorů Nikke Kaartinen.

Organizátoři festivalu se rozhodli obohatit vlastní retrospektivu filmů Akiho Kaurismäkiho o další doprovodné akce.

Návštěvníci se kromě filmů mohou těšit na pravou finskou saunu, diskusi s českými a finskými odborníky nebo živé vystoupení finské kapely Marko Haavisto & Poutahaukat, pro českého diváka známé z účinkování v Kaurismäkiho snímku Muž bez minulosti, které se bude konat po promítnutí tohoto filmu v sobotu 8. října od 22:00 (finsky Poutahaukat je označení pro malé dravé ptáky z čeledi sokolovitých, česky Dřemlíky tundrové).

Diskuse o filmové tvorbě Akiho Kaurismäkiho vedená odborníky proběhne 8. 10. od 17:00. Účast předběžně přislíbili mladý finský filmový kritik a publicista Eero Tammi s režisérem a hercem Miroslavem Krobotem, který inscenoval oceněnou divadelní adaptaci filmu Muž bez minulosti v pražském Dejvickém divadle.

Zdarma se bude v pátek 7. října v 23:00 se bude podávat filmová lahůdka tentokrát v podobě hudebního dokumentu Total Balalaika Show, autentický záznam společného vystoupení kapely Leningrad Cowboys a Alexandrovců  které se uskutečnilo 12. června roku 1993 na helsinském náměstí Senaatintori. Aki Kaurismäki tehdy prohlásil, že Zimní i Pokračovací válka skončily na náměstí Senaatintori.

Jednotlivé vstupné činí 100 Kč, při hromadném nákupu vstupenek na 5 filmů je cena jedné vstupenky 70 Kč, při hromadném nákupu vstupenek na všech 15 snímků je cena jedné vstupenky 50 Kč (slevy neplatí pro film Le Havre). Všechny filmy na přehlídce budou promítány v původním znění s českými a anglickými titulky.

Akce se koná za podpory těchto partnerů:  Kaurismäkiho finské produkční společnosti Sputnik OY a Finské filmové nadace (SES), kina Aera a distribuční společnosti CinemArt.

Podrobný program festivalu včetně anotace promítaných filmů na:

http://www.kinoaero.cz/cz/cykly-festivaly/160/Aki-Kaurismaki-Festival/222/2011/

Autor: Tomáš Petřík   |   Sekce: Pražská pobočka   |   Tisk   |   Poslat akci známému


RSS kanál  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

 

Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.