Další švédský lup na skok doma

Hlavní stránka / Články a fotografie z činnosti / Další švédský lup na skok doma

11.11.2009

Další švédský lup na skok doma Téměř 900 let od svého vzniku se na místo původu nakrátko vrací slavné Olomoucké horologium. Stejně jako Ďáblovu bibli, kterou mohli zájemci obdivovat od září 2007 do března 2008 v Praze, i Horologium zapůjčila stockholmská Královská knihovna. Unikátní středověký rukopis, nazývaný též Olomoucký kolektář, totiž během třicetileté války ukořistila švédská armáda.

Kniha je ke spatření v olomouckém Arcidiecézním muzeu v rámci výstavy o významné osobnosti evropského formátu s názvem Jindřich Zdík (1126–1150)
Olomoucký biskup uprostřed Evropy a Horologium je jejím nejvzácnějším exponátem. Do Olomouce ho dokonce doprovázel zvláštní kurýr ze Stockholmu. Je umístěno v klimatizované pancéřové vitríně, která je údajně zabezpečená lépe než české korunovační klenoty. Rukopis má 160 pergamenových folií s téměř 450 iluminacemi, z nichž nejslavnější je titulní list zobrazující mnoho významných historických osobností v čele s papežem Řehořem Velikým. Pod tímto dedikačním obrazem jsou namalovány postavy výtvarníků Hildeberta a jeho pomocníka Everwina, které Jindřich Zdík do Olomouce pozval. Ti se tak stali prvními malíři v dějinách českého výtvarného umění, které známe jménem.
Důkladné prozkoumání Olomouckého horologia přineslo nejedno překvapení. Ukázalo se například, že kolektář je unikátním pramenem pro studium dějin české liturgické hudby. Toho pořadatelé využili i při vlastní výstavě, jíž návštěvníka provází působivý gregoriánský chorál, který byl rekonstruován podle záznamu z kolektáře.
Vzhledem k zaměření výstavy se však návštěvníkovi nabízí i mnoho dalších zajímavých předmětů spojených s osobností biskupa Jindřicha Zdíka. Překvapuje záběrem svých aktivit, byl významným stavebníkem, diplomatem a církevním reformátorem. Založil skriptorium, v němž vedle kolektáře vznikla řada dalších pozoruhodných kodexů. Za zmínku rovněž stojí, že Jindřich Zdík navštívil jako jeden z prvních Čechů Jeruzalém, a to dokonce dvakrát. Při své druhé návštěvě zde v období let 1137/1138 strávil celý rok. Výstava o jedné z největších středoevropských osobností raného středověku probíhá do 3. ledna 2010. Kdo chce tedy Olomoucké horologium vidět na vlastní oči, měl by si pospíšit.

Autor: Václav Fencl   |   Sekce: Články a fotografie z činnosti | Články o Švédsku   |   Tisk   |   Poslat článek známému


RSS kanál  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2024

 

Všechna práva vyhrazena © 2024 NETservis s.r.o.