Diplomatkou ve Finsku, Švédsku a Austrálii

Hlavní stránka / Články a fotografie z činnosti / Diplomatkou ve Finsku, Švédsku a Austrálii

22.11.2011

Diplomatkou ve Finsku, Švédsku a Austrálii Podzimní pošmourný středeční podvečer 26.října 2011 nás prosvětlila a svým vyprávěním sluncem prozářila Dr. Daniela Mustillová, pracovnice Ministerstva zahraničních věcí, když nás provedla Finskem, Švédskem a Austrálii. V těchto třech zemích trávila vždy několik let v diplomatických službách. Jelikož se však zajímala, kromě svých služebních povinností, i o život obyčejných lidí, o jejich kulturu, styl života a o přírodu zemí, kde pobývala, nashromáždila mnoho zajímavých poznatků, o které se s námi podělila. Našla i mnoho styčných bodů mezi skandinávskými zeměmi a kontinentem na jiné polokouli, což zní na první pohled zcela neuvěřitelně.

Tak například: velká územní rozloha, avšak malý počet obyvatelstva je typický jev jak ve Finsku, Švédsku, tak i v Austalii. Původní obyvatelé v severských evropských zemích jsou Sámové /Laponci/, v Australiii jsou to „aboridžinci“ /aborigines/: stejné je však jejich úsilí o zachování původní kultury, zvyků, jazyka, jak na severu Evropy, tak u protinožců. Dalším společným rysem všech těchto tří zemí je nesmírná poctivost jejich obyvatel, respektování zákonů a respektování jeden druhého. Dopustí-li se řidič automobilu dopravního přestupku, ani ho nenapadne, aby smlouval o pokutě. Je mu jasné, že porušil zákon, ohrozil ostatní spoluobčany na životě, např. rychlou jízdou, a je proto potrestán. Zájem o vše nové, moderní je opět společné všem těmto zemím. Není bez zajímavosti, že slavná moderní budova opery v Sydney vznikla za přispění skandinávských architektů.

Všude přítomná, životodárná voda poskytuje svým obyvatelům nejen potravu ve svých mořích, ale i zábavu, čehož dokladem jsou četná letoviska ve zmíněných zemích, avšak zde již vidíme rozdíly. Zatím co Baltické moře je studené a nemá snad tolik nebezpečných živočichů, v australském moři je to jiné. Nebezpeční jsou nejenom žraloci, ale zvláště i medůzy; jeden druh je zvlášť nebezpečný, po jeho napadení a žahnutí může dojít k úmrtí. Je tedy třeba se předem dobře informovat, kde se lze v moři bezpečně koupat, varuje Dr.Mustillová zájemce o návštěvu Austrálie.

Povrch Austrálie a skandinávských zemí: Zatím, co ve Finsku a Švédsku najdeme roztroušené bludné balvany z doby ledové, v Austrálii je to hornatý povrch z tmavočervené horniny, která obsahuje velké množství železa. Tato hornina vytváří roztodivné tvary, takže se někdy cítíte jako na měsíčním povrchu. Jsou tu však i oblé tvary, jako velká vejce, tvořící pěkné sedačky.
Barvy Austrálie jsou žlutá a zelená. Žlutá je barvou květu mimozy, která v hojném množství roste téměř po celé zemi, zelená barva pokrývá rozsáhlé pastiny a symbolizuje rovněž nejrozšířenější australskou dřevinu - eukalyptus. Žlutou a zelenou barvu barvu najdete např. na dresech australských sportovců.

Při poutavém vyprávění Dr. Mustillové uplynul vyměřený čas velice rychle a neradi jsme se s ní loučili, obohaceni o nové poznatky z tak zdánlivě rozdílných zemí, s nadějí na brzké pokračování tohoto neobyčejného vyprávění.
 

Autor: Hana Kučerová   |   Sekce: Články a fotografie z činnosti | Články o Finsku   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Fotografie k článku

Vedoucí Finské sekce Severské společnosti PhDr. Hana Kučerová prezentuje časopis Finsko-česko-slovenské společnosti vydávaný v Helsinkách.

Vedoucí Finské sekce Severské společnosti PhDr. Hana Kučerová prezentuje časopis Finsko-česko-slovenské společnosti vydávaný v Helsinkách.

Vedoucí Finské sekce Severské společnosti PhDr. Hana Kučerová a pracovnice Ministerstva zahrančních věcí ČR PhDr. Daniela Mustillová při besedě o Finsku, Švédsku a Austrálii.

Vedoucí Finské sekce Severské společnosti PhDr. Hana Kučerová a pracovnice Ministerstva zahrančních věcí ČR PhDr. Daniela Mustillová při besedě o Finsku, Švédsku a Austrálii.

Listy nejběžnější australské dřeviny - blahovičníku (eukalyptu)

Listy nejběžnější australské dřeviny - blahovičníku (eukalyptu)


RSS kanál  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

 

Všechna práva vyhrazena © 2023 NETservis s.r.o.