Finsko: Právo na život, právo na Internet

Hlavní stránka / Články a fotografie z činnosti / Finsko: Právo na život, právo na Internet

30.11.2009

Vysokorychlostní internetové připojení ve Finsku jako v první zemi na světě povýšilo na občanské právo. Vláda schválila zákon, který stanoví, že každý občan pětimilionové země musí mít zaručen přístup k Internetu o minimální rychlosti jednoho megabitu za sekundu.

Finsko je jednou ze zemí s nejvyšším počtem obyvatel, kteří pravidelně využívají Internet k tak základním činnostem, jako je například placení účtů. Podle údajů finského statistického úřadu používalo na jaře 2008 internetové bankovnictví 87 procent Finů, 70 procent lidí pak běžně četlo on-line zpravodajství. Tentýž rok bylo v populaci ve věkovém rozmezí 16 až 74 let 66 procent denních uživatelů Internetu. Zřejmě proto dospěla vláda k závěru, že Internet je něco, bez čeho se v moderní společnosti nedá žít. Množství Finů, kteří mají možnost přístupu k Internetu, dosahuje v současnosti 95 procent.
Je pravda, že již v červnu rozhodl francouzský nejvyšší soud v procesu s internetovými piráty o tom, že připojení na Internet je občanské právo. Finsko je ale první zemí, která má zákonem stanovenou rychlost připojení. Legislativní poradkyně Ministerstva dopravy a komunikací Laura Vilkkonen se pro americkou televizi CNN vyjádřila, že toto opatření je pouze přechodný krok. Vláda plánuje, že do roku 2015 bude garantovaná rychlost stonásobně zvýšena.

Nejčastější důvody užívání Internetu ve Finsku
(podle Statistics Finland, jaro 2007)

Posílání a přijímání e-mailů 90 %
Vyhledávání informací o zboží a službách 86 %
Internetové bankovnictví 84 %
Prohlížení stránek zaměřených na turismus a ubytování 71 %
Čtení nebo stahování on-line publicistiky 63 %
Vyhledávání informací z oblasti zdraví a zdravého životního stylu 59 %
Získávání informací z webových stránek veřejných institucí 54 %

 

Autor: Jana Černá   |   Sekce: Články a fotografie z činnosti | Články o Finsku   |   Tisk   |   Poslat článek známému


RSS kanál  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

 

Všechna práva vyhrazena © 2023 NETservis s.r.o.