Katja Pantzar - setkání s finskou spisovatelkou

Hlavní stránka / Články a fotografie z činnosti / Katja Pantzar - setkání s finskou spisovatelkou

24.6.2019

Katja Pantzar - setkání s finskou spisovatelkou Finská sekce Severské společnosti uspořádala 9. 5. 2019 setkání se známou kanadsko-finskou spisovatelkou, autorkou úspěšné knihy Sisu - odolnost, síla a štěstí po finsku.

 

Katja Pantzar navštívila Prahu ve dnech 8. - 11. května 2019 na pozvání Severské společnosti, Mladé fronty a velvyslanectví Finské republiky.

 

Její kniha o finském životním stylu byla přeložena do 19 jazyků. Na podzim 2018 vyšla i v českém jazyce, nakladatelství Mladá fronta ji vydalo v překladu Violy Somogyi.

 

Devátého května se v budově Vědeckotechnické společnosti konala beseda s autorkou, která na vlastním příkladu (kniha je vlastně osobní výpovědí z krátkého životního úseku) popisuje, jak překonala trauma z hektického prostředí kanadského Vancouveru a jak ve Finsku získala fyzickou a duševní sílu. Na vyčerpanost je dobré plavání ve studené vodě, na bolest hlavy a nespavost procházka za jakéhokoliv počasí, na únavu pobyt v sauně. Sisu také znamená vhodné složení jídelníčku, stravování podle sezóny a nepoužívání auta tam, kam lze dojet na kole.

 

Katja v knize konfrontuje vlastní, subjektivní pocity s vědeckými poznatky špičkových lékařů, vědců a odborníků z oblasti duševního zdraví. Dosažení cíle, tj. získání větší odolnosti, silné vůle a výdrže, předchází každodenní trénink ve volné přírodě. Místo posiloven prosycených potem a bez kyslíku je hodinový pohyb ve volné přírodě, ponor do studené vody a pár kliků na lavičce nejen zdravější, ale navozuje i pocit štěstí. A vnitřní štěstí je pro Finy podmínkou pro překonání vlivů drsného počasí a zimních měsíců bez slunce.

 

Katja ocenila úpravu českého vydání a porovnala ji s americkým „paperbackovým“ vydáním. Slíbila, že vydá další knihu, která bude pojednávat o udržitelnosti sisu. Katja též navštívila veletrh Svět knihy a Den Evropy na Střeleckém ostrově a prošla se Prahou. 

 Jan Maruška, Finská sekce

 

Autor: Petra Kašpárková   |   Sekce: Články a fotografie z činnosti   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Fotografie k článku

Setkání s Katjou Pantzar

Setkání s Katjou Pantzar

Autor: Jiří Bartoň
Setkání s Katjou Pantzar

Setkání s Katjou Pantzar

Autor: Foto: Jiří Bartoň

RSS kanál  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2024

 

Všechna práva vyhrazena © 2024 NETservis s.r.o.